2018 AWSA All-State Football Team Announced

The team, a First Team, Second Team and Honorable Mention list for all seven AHSAA classifications was released today.

Posted: Dec 23, 2018 8:59 PM

The Alabama Sports Writer's Association puts together a list of athletes that are simply the best of each position for the seven classifications. 

This year, like many others, the Tennessee Valley is represented well. Below you'll find the list of just players from North Alabama.

CLASS 2A

FIRST-TEAM ALL-STATE

  1. WR Christian Irons, Waterloo
  2. OL Carter Sample, Decatur Heritage
  3. DL Ca'ni McCoy, R.A. Hubbard
  4. LB Colt Smith, Mars Hill Bible
  5. DB Joseph Hanson, Mars Hill Bible

SECOND-TEAM ALL-STATE

  1. QB Aaron Dove, Falkville
  2. RB Fred Walls, Falkville
  3. WR Christian Angulo, Falkville
  4. WR Noah Holmes, Falkville
  5. OL Brooks Thompson, Mars Hill Bible
  6. ATH Bryce Palmer, Waterloo

HONORABLE MENTIONS

  1. LB Jackson Eubanks, Decatur Heritage
  2. ATH Riely Evans Jr., R.A. Hubbard

COACH OF THE YEAR: Darrell Higgins, Mars Hill Bible

CLASS 2A

FIRST-TEAM ALL-STATE

  1. RB Payton Anderson, Fyffe
  2. WR Austin Hill, North Sand Mountain
  3. OL Caleb Lyles, Fyffe
  4. OL Calvin Willingham, Collinsville
  5. PK Jason Perez, Collinsville
  6. DB Mason McKinney, Collinsville
  7. ATH AJ Cherry, Sheffield
  8. ATH Kaleb Jones, Collinsville

SECOND-TEAM ALL-STATE

  1. RB Ethan Smith, Colbert Co.
  2. DL Japeth Long, Fyffe
  3. LB Tabarious Horton, Colbert Co.
  4. LB Blake Sparks, Collinsville
  5. DB Stone Yates, North Sand Mountain

HONORABLE MENTIONS

  1. QB Landon Green, North Sand Mountain
  2. OL Elijah Ingle, Red Bay
  3. LB Jacob Higdon, Ider
  4. LB Bill Nelson, Asbury
  5. DB Kolby Bragwell, Red Bay

CLASS 3A

FIRST-TEAM ALL-STATE

  1. QB Ian Thies, Westminster Christian
  2. WR Brooks Reinhardt, Westminster Christian
  3. OL Nathaniel Pride, Westminster Christian
  4. LB Caden Best, Westminster Christian

HONORABLE MENTION

  1. OL Kolby Bolton, New Hope
  2. P David Mejia, Plainview

CLASS 4A

FIRST-TEAM ALL-STATE

  1. RB Lee Witherspoon, North Jackson
  2. WR Brayden Lewis, DAR
  3. OL Ronaldo Marmolejo, North Jackson
  4. LB Travis Woodall, North Jackson
  5. DB Zion Black, Rogers
  6. ATH Will Bailey, DAR
  7. ATH Noah Turbyfill, Brooks

SECOND-TEAM ALL-STATE

  1. QB Lake Spurgeon, Brooks
  2. WR Hayden Stutts, Deshler
  3. OL Nick Canfield, Rogers
  4. DL Teondre Goodloe, Deshler
  5. DL Jody Moore, North Jackson
  6. LB Gerry McCarron, St. John Paul II
  7. DB Dalton Hanback, Central-Florence
  8. DB Xavier Trotter, Deshler

HONORABLE MENTION

  1. QB Seth Brown, St. John Paul II
  2. RB Luke Alison, Randolph
  3. OL Cash Wallace, Deshler

COACH OF THE YEAR: David Lloyd, St. John Paul II

CLASS 5A 

FIRST-TEAM ALL-STATE

  1. RB Zaye Boyd, Russellville
  2. RB Christian Collins, Boaz
  3. WR CJ Yarbrough, East Limestone
  4. OL Jordan Flack, Brewer
  5. OL Jackson Sarratt, Boaz
  6. OL Bradford Womack, Scottsboro
  7. LB Hunter Schrader, Madison Academy

SECOND-TEAM ALL-STATE

  1. QB Luke Nail, Madison Academy
  2. WR Devin Buckhalter, Russellville

HONORABLE MENTION

  1. WR Kyle Minor, Madison Academy
  2. WR Taylor Smith, Boaz
  3. OL Will Rushing, Russellville
  4. PK Wiley Henshaw, Madison Co.
  5.  Wil Clardy, Madison Academy, Sr.

CLASS 6A

FIRST-TEAM ALL-STATE

  1. QB Bo Nix, Pinson Valley
  2. WR Cameron Morson, Decatur
  3. OL Kannon Biggs, Athens
  4. OL Jackson Hall, Decatur
  5. LB Jackson Bratton, Muscle Shoals
  6. ATH Keondre Swoopes, Hartselle

SECOND-TEAM ALL-STATE

  1. QB Trentin Dupper, Decatur
  2. RB Jacob Dendy, Albertville
  3. DL Ethan Rinke, Athens
  4. LB Stone Powell, Hartselle
  5. DB Chauncey Andrews, Hazel Green
  6. DB Carson Ware, Muscle Shoals

HONORABLE MENTION

  1. PK Mohammad Nakhleh, Buckhorn
  2. P Garrett Cross, Hazel Green

CLASS 7A 

FIRST-TEAM ALL-STATE

  1. QB Taulia Tagovailoa, Thompson
  2. WR John-Michael Riley, Bob Jones
  3. OL Zach Taylor, James Clemens
  4. DL Daevion Davis, James Clemens
  5. LB Jacobye Green, Bob Jones
  6. DB Reddy Steward, Austin, Sr.
  7. P Miles Tillman, Sparkman, Jr.
  8. ATH Jerwuan Thomas, Grissom, Sr.
  9. ATH Cadarrius Thompson, Florence

SECOND-TEAM ALL-STATE

  1. QB Paul Tyson, Hewitt-Trussville
  2. Austin McGhee, James Clemens
  3. DL Kevin Penn, Austin
  4. LB Cade Jenkins, Austin
  5. DB Jelen Lee, Florence
  6. DB Dell Pettus, Sparkman, Sr.
  7. ATH Caden Rose, Bob Jones

HONORABLE MENTION

  1. QB Jamil Muhammad, James Clemens
  2. RB Mel Dantzler, Grissom
  3. LB Zach Hopkins, James Clemens
  4. ATH Khalil Griffin, Bob Jones

To see the full list of everyone from the state, follow this link.

Article Comments

Huntsville
Broken Clouds
73° wxIcon
Hi: 85° Lo: 70°
Feels Like: 73°
Florence
Overcast
75° wxIcon
Hi: 81° Lo: 71°
Feels Like: 75°
Fayetteville
Overcast
72° wxIcon
Hi: 82° Lo: 70°
Feels Like: 72°
Decatur
Overcast
73° wxIcon
Hi: 84° Lo: 71°
Feels Like: 73°
Scottsboro
Overcast
75° wxIcon
Hi: 85° Lo: 70°
Feels Like: 75°
WAAY Radar
WAAY WAAY-TV Cam
WAAY Temperatures

Community Events